Bu kadar mezun ve işsiz insan varken hala üniversitelerin odyometri mezunu vermesi mantıklı mıdır?
Odyoloji dalı zaten insanlar tarafından çok bilinmeyen bazen hiç önemsenmeyen bir birim olarak görülmekte(bazı özel hastanelerde) bu dalın gelişmesi için atılan adımlar sizce var mı ? Ben bu duruma çok üzülüyorum. Bu bölüme maaş vermeyi çok görüyorlar bu da canımı sıkıyor lise mezunu hemşireyle aynı maaşı almak reva mıdır?
Bence hem odyoloji hem odyometristlerin birlik içinde olup odyometri bölümünün kapatılması için bişeyler yapmalı hala mezun veren bu bölüm tüm odyoloji dalında tıkanmalara neden olmaktadır. Hem odyolojiden hem odyometriden her yıl bir çok mezun çıkarken ve bu bölümün artık 4 yıllık ve daha kapsamlı olması odyometrist ihtiyacını 0'a çekmektedir. Odyometrist işsiz de çok var odyolog işsiz de çok var bu bölümün kapanması iki bölüm için de en iyi olanı. Sizin bu konu hakkında düşüncelerinizi çok merak ediyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim...
Üniversite amaç değil araçtır. Odyometri mezunu veriyor diye istihdam alanı açmak zorunda değil üniversite. Bu planlamayı okuyanlar yapmalıdır diye düşünüyorum.
Odyometri bölümü, Odyoloji bölümünün yeterli mezun vermeye başlaması ile kapatılması gerekir. Bu sene mezun olacak odyologlar ile birlikte mezun sayısı iyi bir seviyeye geleceğinden önümüzde ki bir kaç sene içinde odyometrinin kapanması Odyoloji biliminin geleceği açısından önemlidir.
Kimseyi zorla odyometrist ya da odyolog yapmıyorlar. Bölümü öğrenciler tercih etmemesi gerek. Ona bakılırsa odyolojinin de kapanması ve odyolog görev tanımı ve haklarımızın düzenlendikten sonra açılması gerekir diye düşünüyorum
bence şu anda odyometristlerin çalıştırılmaması gerekiyor abr bile bilmezken nasıl araştırma hastanelerine atanıp odyologlarla aynı maaş alıyorlar ? dediğine katılıyorum odyometri bölümlerinin kapatılıp odyometristlerin de eğitimlerini odyolojiye uygun tamamlaması gerek.
çoğu odyometrist bile kapatılmasından yana. bu bir yana hepsi dgs ile tamamlama yapmak istiyor-imkanlar el verdikçe- ama geri kalan bir kısım 'yok siz yokken biz vardık siz neyin kafasını yaşıyorsunuz' kafasında...
Bu kadar mezun ve işsiz sadece odyoloji alanında yok. Ayrıca odyoloji bölümünün herkes tarafından bilinmesini istemek için odyometri'nin kapatılmasını istemek de çok yanlış. Odyoloji'ye tamamlayabilmesi de bu fikri savunan arkadaşlar için mantıklı gelse de, yaptığımız iş farklı. Odyolog arkadaşların çalışma alanı daha çok konuşma ve rehabilitasyon, denge üzerineyken bizim iş alanımız sadece odyometrik testler ve yenidoğan taraması. Kimse kimseyi yerinden etmediği gibi önünü de kapatmıyor. Her yıl odyolog ve odyometrist olarak atamalar zaten mevcut. En başta da dediğim gibi sadece odyoloji bölümü mezunları değil işsiz olanlar. Birbirimize destek olmamız gereken zamanda, birlik olmamız gereken zamanda birbirimize yardımcı olmalıyız.
Bazı odyoloji fanatigit arkadaşlar odyometri kapatılmalı diyor ama bu işin temelinin odyometri olduğunu unutuyor Türkiye'de Odyoloji adı altında herhangi bir çalışma bulunmazken bile odyometri vardi kaldı ki odyometri ve odyoloji aynı işi yapmıyor bunun farkına varın artık bencil düşüncelerinizi kendinize saklayın bilim dalımız aynı ama yaptığımız işlemler farklı , odyometrist rehabilitasyon yapamaz , odyolog işitme testi yapamaz , odyometrist Abr yorumlayamaz , odyolog cihaz kazanç ayarı yapamaz saymakla bitmez farklar ama odyoloji bölümü mezunlarının tek gayesi bölümü kapatmak anlamıyorum siz daha yaptığınız işin ne olduğunu bilmezken nasıl böyle bir talepte bulunabilirsiniz ki ? İşiniz iyi araştırın arkadaşlar öyle başka bölümlere çamur atmak ile iş olmuyor.